menu

Na dokończenie budowy Stadionu Śląskiego potrzeba jeszcze 50 mln zł

16 marca 2016, 10:54 | Kamila Rożnowska/Dziennik Zachodni

Brakuje 15 mln zł na zakończenie wszystkich prac na modernizowanym Stadionie Śląskim. Komisja sportu sejmiku chce, aby dołożyć jeszcze 35 mln zł na... uatrakcyjnienie obiektu.

Stadion Śląski ma już dach, ale na modernizację obiektu potrzeba jeszcze 50 mln zł
fot. Witold Trólka
Stadion Śląski ma już dach
fot. Witold Trólka
Stadion Śląski ma już dach
fot. Witold Trólka
Stadion Śląski ma już dach
fot. Witold Trólka
Stadion Śląski ma już dach
fot. Witold Trólka
1 / 5

Przetarg na wykonanie tzw. prac niskoprądowych, czyli zainstalowanie m.in. monitoringu, zabezpieczeń alarmowych sygnalizujących włamanie oraz systemu obsługi multimediów i nagłośnienia, został rozstrzygnięty pod koniec lutego na kwotę prawie 55,3 mln zł. W przyszłym tygodniu poznamy wykonawcę robót kubaturowych, który będzie prowadził prace wykończeniowe m.in. w lożach VIP-owskich i pomieszczeniach znajdujących się na terenie Stadionu Śląskiego. Szacowana kwota to 46 mln zł. Do przetargu zgłosiły się cztery firmy.

To dwa najważniejsze i kluczowe przetargi związane z budową Stadionu Śląskiego. Wykonawcy od dnia podpisania umów będą mieli 14 miesięcy na wykonanie swoich prac, a to oznacza, że wszystko powinno być gotowe do maja 2017 roku. Jednak stadion nie będzie jeszcze wówczas gotowy do otwarcia. Potem odbędą się bowiem odbiory budowlane.

Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa, który Stadionem Śląskim zajmuje się od sierpnia 2015 roku, mówi, że komisja odbiorowa będzie powołana wcześniej

- Odbiory to zazwyczaj proces, którego przebiegu nie jesteśmy w stanie przewidzieć do końca. Żeby skrócić terminy - to, co będzie można odbierać etapami podczas innych prac, postaramy się zrobić wcześniej - zaznacza Karolczak. - Obiecywałem, że otwarcie stadionu mogłoby nastąpić w czerwcu, natomiast nie będziemy za wszelką cenę próbować dochować tego terminu, ponieważ nie wiąże nas żadna umowa ani jakieś przedsięwzięcie, które musimy zorganizować w tym czasie. Na pewno nie podzielamy zdania, żeby ścigać się z czasem i przepłacać. Postaramy się, żeby otwarcie nastąpiło jak najwcześniej, ale czy to będzie czerwiec czy wrzesień - o tym w tym momencie nie chcę przesądzać - dodaje.

Na Stadionie Śląskim trwają odbiory budowlane dachu (instalacja całej konstrukcji zakończyła się 17 grudnia 2015 roku) oraz ogrodzenia otaczającego obiekt (prace zakończyły się 29 lutego).

Do wykonania zostaną jeszcze między innymi: bieżnia lekkoatletyczna, murawa, zewnętrzna instalacja elektryczna i oczywiście krzesełka. Będą w żółto-niebieskich barwach, ale nie zostaną ułożone w jednolite pasy - stworzą bowiem mozaikę. Taki układ ma się podobno lepiej prezentować w telewizji. Ale to nie wszystko. Pod koniec stycznia na posiedzeniu komisji sportu sejmiku śląskiego została przedstawiona propozycja, aby do stadionu dołożyć dodatkowe 35 mln zł. Po to, żeby był komercyjnie atrakcyjny.

Czytaj ciąg dalszy DziennikZachodni.pl!

Dziennik Zachodni


Polecamy