Młodzi Polacy nie sprostali Turcji i skomplikowali swoją sytuację

15 października 2013, 19:18 | Jakub Seweryn

Reprezentacja Polski do lat 21 przegrała w Antalyi z Turcją 0:1 w meczu eliminacyjnym do Młodzieżowych Mistrzostw Europy, które w 2015 roku odbędą się w Izraelu. Jedynego gola w drugiej połowie zdobył Musa Cagiran. Po tej porażce Polacy spadli na drugie miejsce w grupie 7. eliminacji.

Mistrzostwa Europy U21 2015. Jak awansować na turniej w Czechach?

Polacy w dzisiejszym pojedynku powinni byli wywalczyć co najmniej jeden punkt nad Bosforem, żeby kontynuować swoją niezłą drogę na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy, które odbędą się w 2015 roku w Izraelu. Nasi rywale z kolei musieli koniecznie dzisiaj wygrać, bowiem to był ich ostatni poważny mecz na własnym stadionie. Wcześniej gracze Abdullaha Ercana wygrali z Grecją 1:0 i zremisowali 2:2 ze Szwecją.

Od początku to gospodarze mieli sporą przewagę, ale mieli też ogromne problemy ze sforsowaniem dobrze ustawionej polskiej defensywy. Turcy przede wszystkim swoich szans szukali w stałych fragmentach gry, po których stwarzali tak naprawdę jedyne zagrożenie pod bramką Jakuba Szumskiego. Tak naprawdę, groźnie zrobiło się pod polską bramką tylko gdy po kwadransie gry uderzenie Bassana ze stojącej piłki spokojnie obronił golkiper Piasta Gliwice. Polacy dopiero mniej więcej po 20 minutach otrząsnęli się z przewagi przeciwników i od czasu do czasu także podopieczni Dorny próbowali zagrozić bramce Ozera. W jedynej niezłej sytuacji polskiego zespołu Milik nie był jednak w stanie pokonać bramkarza Eintrachtu Frankfurt i do przerwy mieliśmy w Antalyi bezbramkowy remis.

W drugiej połowie obraz gry nie uległ większej zmianie i to Turcy starali się stwarzać skuteczne akcje w ataku pozycyjnym. Niespecjalnie im się to jednak udawało, a groźnie pod bramką Szumskiego było ponownie przede wszystkim ze stałych fragmentów gry. To zmieniło się w 67. minucie spotkania, kiedy dobre podanie aktywnego w całym meczu Bassana na bramkę zamienił Musa Cagiran i wyprowadził gospodarzy na zasłużone prowadzenie.

Po bramce spotkanie się otworzyło i zarówno jedni, jak i drudzy, mieli swoje okazje na zmianę rezultatu, jednakże tak Ozer, jak i Szumski prezentowali się tego dnia bardzo dobrze. Ostatecznie, Polacy przegrali z Turcją 0:1 i spadli na drugie miejsce w tabeli grupy siódmej eliminacji. Biało-Czerwoni mają po pięciu meczach 9 punktów i tracą jeden do Turcji oraz mają przewagę trzech punktów nad Grecją i pięciu nad Szwecją. Oba te zespoły mają jednak dwa mecze rozegrane mniej. Kolejne spotkania kadry Marcina Dorny już w listopadzie, kiedy to zmierzy się ona na wyjeździe z Maltą i u siebie z Grecją. Po tych pojedynkach sytuacja Polaków niemal całkowicie się wyjaśni, bo zostanie im już tylko wyjazdowe starcie z Grekami we wrześniu 2014 roku.