menu

Kraków. Derby bez rekina i przekreślonej białej gwiazdy

14 marca, 19:33 | Piotr Tymczak

Kibice Cracovii nie wejdą na derby z przekreśloną białą gwiazdą. - To jest treść nawiązująca do nienawiści i agresji wobec rywala - mówi Rafał Wisłocki, prezes Wisły Kraków.


fot. Andrzej Banaś

Na derbowy mecz Wisły Kraków z Cracovią (niedziela, godz. 18) ma wejść ponad 1500 fanów „Pasów". Zostaną dokładnie sprawdzeni także pod względem tego, jakie transparenty i flagi będą chcieli wnieść na stadion.

- Kibice gości dostali jasny komunikat, czego oczekujemy jeżeli chodzi o format oraz treści na flagach czy transparentach - wyjaśnia prezes Wisły Rafał Wisłocki. - Chodzi o to by były to treści, jakie dopuszcza prawo o imprezach masowych i podręcznik licencyjny dla meczów ekstraklasy. Dopuszczalne są treści związane z meczem, które nie będą nawiązywać do agresji wobec przeciwnika. Każda flaga będzie sprawdzana - dodaje.

Biała gwiazda jest symbolem Wisły. Kibice Cracovii na stadionie przy ul. Kałuży prezentują flagi z przekreśloną białą gwiazdą. Na obiekt przy ul. Reymonta z takimi transparentami nie wejdą.

- To jest treść nawiązująca do agresji wobec rywala. Nie będzie możliwości, by taka flaga została wniesiona. W przypadku Wisły mówimy o fladze z rekinem, która jednoznacznie nie mówi o nienawiści do innego klubu. A w tym przypadku mamy symbolikę, która w jednoznaczny sposób mówi o tym, że kogoś bardzo się nie lubi - komentuje prezes Wisłocki.

Jeżeli chodzi o flagi z rekinem, to przypomnijmy, że jest to symbol wiślackiej bojówki Wisła Sharks. Nowe władze Wisły odcinają się w pełni od jakichkolwiek wpływów na klub tej grupy fanów. Na meczach w tym sezonie flagi z rekinem nie były wywieszane. - Takie emblematy negatywnie wpływają na wizerunek klubu - tłumaczą w Wiśle. Na pierwszym meczu ze Śląskiem była oprawa związana z powitaniem Jakuba Błaszczykowskiego. W związku z klubowymi restrykcjami podczas kolejnego spotkania z Pogonią nie było już zorganizowanego dopingu oraz flag. Piłkarze mogli jednak liczyć na wsparcie ponad 17 tys. kibiców, którzy dopingowali spontanicznie. Podobnie może być podczas derbów.

[img]https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/c8/bd/5c8290f03d6ab_o.jpg?1552060657[/img]

- Mam nadzieję, że kibice Cracovii też skoncentrują się na wspieraniu swojego zespołu w sposób zgodny z regulaminem imprez masowych - mówi prezes Wisłocki. - Podczas spotkania u pana wojewody powiedziałem, że ideą rywalizacji sportowej jest to, by kibice byli na meczu i mogli wspierać swoją drużynę. Chcielibyśmy, by derby zawsze mogły się odbywać w obecności kibiców gospodarzy i gości, a rywalizacja będzie polegać na tym, kto głośniej będzie wspierał swój zespół - dodaje.

Mecz derbowy ma oglądać komplet, ok. 29 tys. widzów. Stadion może pomieścić 33 tys. widzów, ale musiały zostać wyznaczone sektory buforowe, oddzielające fanów obu drużyn.

Follow @sportmalopolska

Sportowy24.pl w Małopolsce

DZIEJE SIĘ W SPORCIE - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

[img]https://d-pt.ppstatic.pl/quizy/k/r//1/d3/08/5425c0eabce9d_o.jpg[/img]Quiz. Jak dużo wiesz o derbach Krakowa?

[img]https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/0e/67/5c86cf74d1d63_o.jpg?1552338907[/img]TOP 10 derbów Krakowa w XXI wieku

[img]https://d-pt.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/24/06/5c87a35495b17_o.jpg?1552393121”


Polecamy