menu

Koronawirus. Hiszpańskich pomysł na wyłapywanie zakażonych w trakcie meczu

22 maja, 10:45 | AIP

System analiz wideo ma pomóc w wytypowaniu szczególnie narażonych. LaLiga chce wrócić do gry, ale jeśli na murawie zdarzy się piłkarz z koronawirusem, to kamery mają błyskawicznie wyłapać tych potencjalnie zarażonych.


fot. EASTNEWS

Władze hiszpańskiej ekstraklasy kilka tygodni temu opracowały czterostopniowy plan powrotu do treningów. Od poniedziałku kluby z pierwszej i drugiej ligi mogą trenować w grupach - maksymalnie - dziesięcioosobowych. Prezes LaLiga Javier Tebas wierzy w wznowienie rozgrywek 12 czerwca. Dodaje, że zasady bezpieczeństwa są dopracowane tak bardzo, że szanse na zakażenie się jakiegokolwiek piłkarza są praktycznie żadne.

Protokół postępowania został zaktualizowany. Jeśli wynik testu na koronawirusa okaże się pozytywny u jakiegokolwiek piłkarza - wszyscy uczestnicy meczu zostaną poddani natychmiastowej izolacji, a obiekt wyczyszczony i zdezynfekowany. Najbardziej narażeni na kontakt z chorym zostaną "wyłapani" przez system analiz wideo. Poddani testom zostaną ci, którzy mieli bliską styczność z chorym przez pięć minut. Ponadto - piłkarze, trenerzy i sędziowie będą badani na dobę przed każdym spotkaniem, po przybyciu na stadion będzie mierzona temperatura. Wszyscy w momencie dotarcia na obiekt mają mieć maseczki i rękawiczki.

W trakcie meczu również trzeba będzie przestrzegać kilku reguł. Piłkarze będą dezynfekować ręce przed i po rozgrzewce, zabronione jest witanie się podaniem ręki, piłki będą rozłożone w każdym miejscu boiska i stale dezynfekowane. Konferencje prasowe będą odbywać się online.


Polecamy